Unit System

Start Shaping Your New Life Today

Chess

About The Inner System

How can units be used?

Units and Unity Chess Packages. In this system, the units are used for chess learning and participating in Unity Chess Tournaments.

Private Lessons (30 minutes): 1.5, 2, 2.5 or 4 units

Weekly Homework: 1 unit

Intermediate/ Basic Group Class (1 hour): 1.5 units

Advanced Group Class (2 hour): 4 units

Chess Camp (Full day): 8 units

Chess Camp (Half day): 4 units

Unity Open (G/60;+5) : 2 units

Sunday weekly (G/30;+5) : 1.5 units

Private Lessons (1 hour): 3, 4, 5 or 8 units (varies by coach)

About Units

What are units?

Units are a form of credit you can purchase and use for all activities at Unity Chess Club. They are:

  • Transferable to non-Unity Chess students
  • Non-refundable
  • Do not expire

The base price of one unit is $25, but we offer discounted packages to help you save.

unitychess

Packages

Choose the package that suits you best

chess card background

Silver Package

Price:  225 USD

Units | 10 units


&nbsp

Buy Now

chess card background

Gold Package

Price: 645 USD

Units | 30 units


&nbsp

Buy Now

chess card background

Platinum Package

Price: 1400 USD

Units | 70 units


 

Buy Now

chess card background

Diamond Package

Price: 2450 USD

Units | 140 units


 

Buy Now

Single Unit

You can also buy only unit!

It is possible for all players to purchase only UNITS without one of the packages.

25$

One Unit

50$

Two Units

75$

Three Units

Payment Method

You can make your payment via PayPal or Zelle

Payment method

PayPal: sundayswithunity@gmail.com

Zelle: 602-326-2727

How Do I know If Coaching is Right For Me?

If you’re feeling stuck, unsure of your next steps, or seeking clarity and confidence coaching can help. It’s for anyone ready to grow, take action and create real change in the life or career.

What are units?

Units is a type of currency that you may purchase to be used towards all activities in Unity Chess Club.

Are units transferable?

Units are transferable to new students only

Are units refundable?

No!!

Do they expire?

No!!

How much does a unit cost?

$25 if purchased separately but less if you purchase in a package.

Still Have Questions?

Feel free to talk to us!